Д инамичният сайт притежава собствена база данни и система за администриране на съдържанието (CMS идва от английското "Content Management system" - "система за управление на съдържанието").
Това предполага, че собственика на сайта (или обучено лице от екипа), след като бъде обучен от професионалист, ще може сам да актуализира, подменя и допълва информацията.
За да се администрира подобен сайт не са необходими познания по HTML или CSS, тъй като дейността по актуализиране на съдържанието е максимално опростена.
Като недостатък на динамичния сайт се приема по-бавното зареждане на страниците и по-трудната СЕО обработка на сайта, НО! От както започнаха масово да се изработват динамични сайтове, се наложи като стандарт страницата да се отваря в рамките на 1 секунда! В противен случай сайтът става неизползваем за потребителите. В този ред на мисли, ако статичният сайт се отваря с до 60% по-бързо, какво значение има за потребителят, който при зареждане на страница за 1-3 секунди, няма да отчете по-бавно зареждане.
По отношение на СЕО на динамичен сайт, също като правило, се наложи реализиране на CMS-системи, които съдържат модул за така наречената On site оптимизация, която позволява дори без помощ от специалист по оптимизация, да се въведат през администрация подходящи ключови думи и мета описание, да се генерират simple links и заглавия на страниците.
Динамичен сайт е подходящ ако:
Планирате Вашият сайт да съдържа много десетки или стотици страници, които често ще бъдат променяни и обновявани.